Всички искаме да сме там
Малдиви, 1190 коралови острова в Индийския океан, около 200 от които населени с общо 380 000 души.
Разбира се, вие въздишате по палмите, почти белия пясък, прозрачните топли води на океана… След малко ще ви посоча още една причина да искате да живеете там.
Малко видео и графики
Вижте филмчето на New Scientist за играещия „Понг“ биологичен „мини-мозък“.
А сега за още един интересен ефект от експлозивното развитие на науката и технологиите: Закона на разрушението. Формулиран е от Лари Даунс през 1998. Накрато той гласи:
Социалните, политическите и икономическите системи се променят постепенно, а технологиите – експоненциално.
В нарастващата разлика между потенциалната промяна, която технологията прави възможна, и действителната промяна, която съществуващите институции постигат, вероятността от изненадващи, радикални и непреднамерени промени бързо нараства. Ако съществуващите институции не се научат да се движат по-бързо, да се адаптират по-бързо, да използват по-креативно новите технологии, те стават жертва.
Долната графика е илюстративна и показва за какво иде реч.
Разбирате ли? Ще ви го кажа по друг начин: Технологиите свалят правителства. Убиват институции. Слагат кръст на консерватизма.
Май не сте поглеждали на нещата от този ъгъл? Какво по-хубаво от това, да има някой, който да те отърве от досадната смърт и некомпетентното правителството?
А ето и графиката за удвояване на знанието, започната от Ричард Фулър. Към 2016 тя изглежда така:
Беседата
По-долу пък е една забележителна беседа (10 мин.) на Рей Курцвейл, (човекът, според когото сингулярността ще е факт към 2045 и чиито прогнози се сбъдват с 86% точност).
Има български субтитри.
И отново на Малдивите
Не, не в буквалния смисъл. Но след това, което ще прочетете, може и да запрашите натам.
Това е държавата с най-висок скок в продължителността на живота за последните 70 години. От 1950 до 2020, тя е нарастнала с повече от 45 години. В момента средната е почти 80 с което страната се нарежда на 40 място в света, но забележете, тръгва от 36.5 год през 1950.
За сведение, България е на 89 място със средна продължителност 75.5 год. и е една от само няколкото страни в първата стотица, която дори има спад в периода 1985-1995!
Ако предпочитате по-предно място, опитайте в Южна Корея. Тя е на единадесето (83.5 год.) със скок на средната продължителност от 41.6 год. Двойно нарастване!
А ако сте максималисти и големината на скока не ви интересува и искате направо в челната тройка: Добре дошли в Макао (84.68 год.), Япония (85.03 год.) или Хонг Конг (85.29 год.).
За повече информация: Worldometer.
Щастливците
Накрая и щастливците, успели да оцелеят в условия, в които не би трябвало да могат, и за които ви разказах в подкаста: